Skip to main content

"Hoş Geldiniz! API Bağlanma-temelli Ebeveynlik İlkeleri -TURKISH

"Hoş Geldiniz! API Bağlanma-temelli Ebeveynlik İlkeleri -TURKISH

Güvenli Bağlanma İlişkisini Destekleyen 8 API Ebeveynlik İlkesi

Attachment Parenting International olarak, araştırmalarımıza dayalı bulgular ve ebeveynlere desteğimizin temelini oluşturan, API Bağlanma Temelli Ebeveynliğin Sekiz İlkesi, bağlanmayı ve onarımı destekleyen uygulamaları içerir. Her ilke diğerleriyle ilişkilidir ve her biri, sağlıklı ebeveynliğin farklı yönlerini öğrenmeniz için farklı bir giriş noktasıdır.

Her aile, ilkeleri öğrenmek ve kullanmak için farklı yollar bulacaktır, ancak ortak nokta, sağlıklı, destekleyici ilişkiler konusunda ortak bir öncelik arayışıdır. 

Özünde, anne-babaların ebeveynlik hakkında bilgi edinmelerine ve güçlenmelerine yardımcı olmakla ilgileniyoruz. Kendimizi tanımak, çocuklarımızı tanımak ve sürekli değişime ayak uydurmayı öğrenmek, söylemesi kolay, yapması daha zor.  Bu yüzden dikkatinizi çeken ve sizi destekleyen şeyleri takip edin ve aynı zamanda sizi büyümeye ve öğrenmeye teşvik eden uygulamalarda derinleşin. Keşfedin, oradan kendi ebeveynlik rotanızı inşa edin ve aileniz için neyin işe yaradığını farkedin. Hatırlayın ki, bu lkeler, somut bir reçeteden ziyade, çocuklarınızın her yaşta gelişmesine yardımcı olan ve  bağlanma temelli,  şefkatli ebeveynliğe rehberlik eden pratikleri içermektedir..Her aile ve her ebeveynlik yolculuğu, biriciktir. Bağ, nihayetinde her şeydir!

API Ebeveynlik İlkeleri:Birinci İlke: Hamileliğe, Doğuma ve Ebeveynliğe Hazırlanınİkinci İlke – Sevgi ve Saygı Göstererek BesleyinÜçüncü İlke – Duyarlıkla Karşılık VerinDördüncü İlke  – Ten Teması KurunBeşinci İlke– Hem Fiziksel Hem Duygusal Yönden Güvenli Bir Uyku SağlayınAltıncı İlke– İstikrarlı ve Şefkatli Bir Bakım VerinYedinci İlke -Pozitif Disiplin UygulayınSekizinci İlke : Kişisel ve Aile Yaşamınızda Denge Kurmaya Çalışın

 

Attachment Parenting International kurucuları Barbara Nicholson ve Lysa Parker tarafından yazılan ve Türkçe çevirisi de yayımlanmış olan ("Attached at the Heart") Kalpten Bağlı: Bağlanma Temelli Ebeveynlik Eşliğinde Şefkatle Çocuk Yetiştirme Rehberi adlı kitabımızda veya aynı adlı Kalpten Bağlı Ebeveyn Atölyelerimizde, her ilkeye dair kapsamlı bilgi ve ek kaynaklara ulaşılabilir.

Kitabı bu linkten edinebilirsiniz: https://www.shopier.com/ShowProductNew/products.php?id=12936214

Kalpten Bağlı kitabına dayanan Kalpten Bağlı Ebeveyn Atölyelerimizi ve Canlı Yayınlarımızı Takip Edin!

Türkiye'de veya online olarak bağımsız eğitmenler tarafından Türkçe sunulan tüm etkinlikler ve ebeveyn eğitimi duyuruları için bu sosyal medya hesaplarını takip edin:

AP Türkiye duyuruları resmi hesabı: https://www.instagram.com/dogalebeveynlikturkiye/

Türkiye Eğitim koordinatörü, Aslıhan Tokgöz Onaran PhD: www.instagram.com/DrOnaran